קרציות


18 Apr
18Apr

מי הם הקרציות?

הקרציות הן סדרה במחלקת העכבישנים ולכולם יש 4 זוגות רגליים בשלב הבוגר. כל מיני הקרציות הם טפילים חיצוניים הניזונים מדם של יונקים, עופות,זוחלים ודו-חיים. משפחת הקרציות נחלקת לשתי משפחות: משפחת הקרצינתיים שהן קרציות רכות, ומשפחת הקרציתיים שהן קרציות קשיחות. הקרציות משתי המשפחות יכולות להעביר גורמי מחלה לבני האדם ולבעלי החיים.

קרצייה קשה

גודלה כ-1 ס"מ היא מוצצת דם מבני אדם ויונקים אחרים. הקרצייה הקשה בעלת כסות גוף לא אחידה. קיימת דו פרצופיות מינית בין הזכר לנקבה, לנקבה מגן גב קטן הדומה לזה של הזחל והנימפה ואילו לזכר יש מגן המכסה את כל הגב. הראש מחובר לקדמת הגוף ובולט במבט מלמעלה. פתחי הנשימה נמצאים מאחורי הירך הרביעית.

זמן מחזור חיים - בין חודשיים לשלוש שנים.

גלגול - חסרי גלגול

ביצים - מטילה פעם אחת ואז מתה. אלפי ביצים בהטלה אחת.

מזון- בכל הדרגות ניזונים מדם.

מחלות- הקרצייה הקשה יכולה להעביר את מחלת הליים וקדחת הבהרות .

Ipm-  איתור וניטור הקרציות יהיה ע"י תלונות על מפגעי קרציות, הופעת מחלות, רשת קרציות, הסתכלות ישירה ופיזור קרח יבש בתוך צלחת עם מדבקת דבק.

מניעה - יש למנוע כניסת כלבים וחתולים משוטטים לחצר. יש לטפל בחיות המחמד אצל וטרינר ונשתמש בחומרים נגד קרציות ונרסס על רגלי הכלב לפני היציאה לטיול(ריסוס, איבוק, טפטוף, חפיפה והטבלה), שימוש בקולרים דוחי קרציות.

במידה ויש חצר יש לנקות את שטח הגינה מעלים וכדומה, לכסח את הדשא ולקצץ את העצים

והצמחייה.

לאחר טיול יש לבדוק אם נצמדו קרציות לגוף להתרחץ ולהחליף בגדים. במקומות חשודים כנגועים יש להתלבש בהתאם ולמרוח על הגוף חומרים דוחי חרקים.

לפני ביצוע ההדברה יש לבצע שאיבה לתוך שקית חד פעמית בכל שטח הבית, במיוחד בשטיחים, מקומות המרבץ של חיית המחמד, ספות, מזרונים. לאחר השאיבה לזרוק את השקית לפח הזבל.

בתוך הבית, יש לרסס את שטח הדירה וקירות הבית עד גובה 2 מטר, יש לשים דגש על מקומות המרבץ של הכלב ושטיחים.

בחצר- לרסס את החצר, השיחים, העצים והצמחייה ובחלק החיצוני של הבית עד לגובה 2 מטרים ויש לחזור על הטיפול לאחר כשבועיים ולאחר מכן אחת לחודש עד להסרת המפגע.
02Apr
04Apr
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.