צרעות


04 Apr
04Apr

מי הם הצרעות?

הצרעות בעלי גלגול מלא, הם חרקים חברותיים בדומה לנמלים, טרמיטים ודבורים.

הן מהוות מטרד קשה לאדם עקב עקיצתן המסוכנת, ובמקרים של רגישות מיוחדת אף קיימת סכנה לחיים.

  • מבנה: גפי הפה לוקקות/ נושכות/ מוצצות. המלכה היא הנקבה היחידה המביאה צאצאים והיא זאת שמייסדת את הקן בתחילת האביב לאחר שמצאה מקום לבניית הקן היא בונה לבדה תאים אחדים ומטפלת במחזור הראשון של הרימות, אבל לאחר מכן היא מתעסקת בהטלת ביצים בלבד. התפתחות הצרעות כוללת גלגול מלא: ביצה, חמש דרגות זחל, טרום גולם, גולם ובוגר.
  • משך ההתפתחות: של העמלות 29 ימים, של הזכרים 40 יום ושל המלכות 42 יום, בימי הקיץ החמים. סביבת גידול + טמפרטורה- בעיקר בשטחים לא מעובדים, שטחי בור, בקרבת מגורי אדם. מקומות שבהם יש מים ומזון, מצבורי אשפה, צמחייה מועדפת. שעות פעילות- ביום, בלילה הן ישנות

סוגי צרעות:

מלכות- הנקבה היחידה המתפקדת ברבייה ואחראית לייסד את המשפחה בעונת האביב, היא מחפשת מקום מתאים לקן, בונה את התאים הראשונים מטפלת במחזור הראשון של הרימות ומביאה מזון.

לאחר שהעמלות הראשונות בוקעות, ממשיכה המלכה בהטלה בלבד.

המלכה מטילה עפ"י הצורך מידי יום.

 

עמלות- נקבות בעלות אברי רבייה מנוונים וחסרות תפקיד ברבייה.

תפקידן לבצע את כל פעולות הקן כגון האכלת רימות, שמירה על הקן, בנייה, וויסות טמפרטורה, חפירה, ניקוי ואיסוף מזון.

זכרים- מופיעים רק בסוף הקיץ ותפקידם מסתכם בהפריית מלכות צעירות,

הזכרים ניזונים מרוק הרימות בלבד.

תזונה- מזון הצרעות מורכב מחלבון מן החי (בשר ודגים), פחמימות סוכרים, דבש, צוף, טל דבש ופירות. קיימת גם הזנה בתהליך הטרופולקסיס בו הרימות הופכות בעזרת הרוק את המזון החלבוני המוגש להם למזון בעל מרכיב סוכרי שממנו ניזונים המלכה והזכרים.

המחזור השנתי-

הקן פעיל מחודש אפריל ועד סוף אוקטובר, בחודשים נובמבר עד מרץ הקן מתחסל. בתחילת האביב מתעוררת המלכה מהתרדמת, תחילה היא מחפשת מקום מתאים לבניית הקן, היא בונה תאים אחדים ומטילה בהם ביצים ומטפלת בדור הראשון של הרימות ובנוסף מביאה חומרי בניה (אדמה, מים ורוק) לבניית הקן וכמובן ממשיכה להטיל ביצים. שבוע לאחר שהעמלות הראשונות יוצאות, הן מתחילות בבניית הקן מחודש יוני ועד סוף אוגוסט. הקצב של בניית הקן והטלת הביצים מתגבר ומגיע לשיא באמצע אוקטובר ששם מתבצע מעוף הכלולות שבו הזכרים והמלכות החדשים עפים על מנת להזדווג, אבל אז מגיעים הגשמים והקן מתחסל והמלכות נכנסות לתרדמת חורף.

ישנם 3 סוגי צרעות- צרעה מזרחית, צרעת גרמנית וצרעת הפלך.

צרעה מזרחית(דבור)- הצרעה הגדולה במשפחה בישראל. צבעה אדום חום ולרוחב הבטן שלה נמשכים 2 פסים צהובים. הפנים והמצח גם בצבע צהוב. קן הצרעה המזרחית- את הקן בונה הצרעה המזרחית באדמה בעומק של עד 20 ס"מ, אך לעיתים גם בקירות בתים, בארגזי תריסים וגגות. הקן מורכב מחלות הבנויות זו על זו במאוזן, בתוך התאים מתפתחות העמלות ובנוסף יש תאים גדולים יותר שבהם מתפתחים המלכות העתידניות והזכרים, החלות מחוברות בינהן באמצעות עמודים העשויים מקליפות עצים.

צרעה גרמנית- צרעה בינונית בגודלה, צבעה שחור ועליו דגמים צהובים. על הראש המצחית וגפי הפה צהובים. מחזור החיים השנתי דומה לזה של הצרעה המזרחית ובסופו הקן יכול למנות אלפי פרטים. הקן- את הקן בונה הצרעה הגרמנית בדומה לצרעה המזרחית (באדמה) אבל התאים של החלות שלה קטנים יותר. את הקנים היא מעדיפה לבנות ליד מגורי אדם.

צרעת הפלך- צבעה שחור עם פסים צהובים ולאורך גופה, צורת הבטן כפלך, מחודד משני קצותיו. החיבור בין החזה לבטן ארוך יחסית. את קן צרעת הפלך בונה על צמחים, קירות בתים או מתחת לגגות, הקן ניבנה בגובה של בין 40 ס"מ למטר מעל פני הקרקע. הקינים הקטנים יותר בהרבה משאר הצרעות  (גרמנית ומזרחית) גם מספר הטלות וגם מספר הצרעות לקן (עשרות בודדות). ניתן למצוא מספר משפחות באזור מצומצם.


מחלות- אינן מעבירות מחלות, אך עקיצתן כואבת מאד ועלולה לגרום לתופעות מסכנות חיים באנשים אלרגיים.

Ipm-

איתור וניטור- איתור וניטור מלכות בתחילת אפריל וקני צרעות החל ממאי ע"י מעקב אחר הפועלות.

מניעה - שמירה על סניטציה וניקיון החצר, איטום סדקים וחריצים בקירות, שלא יהיו מקורות מים ומזון.

הדברה-  בתחילת אפריל נתמקד בקטילת המלכות שקמו מתרדמת החורף ע"י תרסיס דבק, תרסיס המכיל חומר קוטל מזיקים, מחבטים, רשת חרקים, מלכודות. החל מיולי ועד לתחילת הגשמים נבצע הדברה בלילה(כשהצרעות ישנות, וכאשר נחסום את כול פתחי היציאה מלבד פתח יציאה אשר ירוסס ברעל מתאים ומורשה ופתח זה גם כן נאטום בתום הריסוס) ממרחק של כמה מטרים מהקן תוך נקיטת אמצעי זהירות ודיזה מתאימה/ איבוק פתח הקן ע"י מאבקת מהצד ולא מול הקן. לפעולת ההדברה נצטרך מסכת כוורנים וביגוד מלא להגנה. בהדברת צרעת הפלך ניתן גם להשתמש בתרסיס דבק מכיוון שהקנים שלהן יהיו בגובה של 40 ס"מ-1 מטר ונוח להדברה והקנים יהיו קטנים בגודל של אגרוף, לאחר שימוש בשיטה זו יש להטביע את הקן בשלמותו במיכל מים לקטילת הזחלים והגלמים. ניתן גם להשתמש במלכודת קונוס- שיטה זו מיועדת ללכידת הצרעות הפועלות תוך שימוש בפיתיון מתאים ללא רעל, המאפשר את כניסת הצרעות אך לא את יציאתם. שיטה זו מתאימה לאזור מגורים ולגני ילדים רצוי להציב את המלכודות שלבעלי חיים וילדים אין גישה לכידת העמלות יעילה מאד אבל היא לא תחסל את המשפחה. יש לדאוג לטריות הפיתיון ולהחליפו: יקבע עפ"י חומרי המזון המושכים באותו אזור לרוב הפיתיון המועדף הוא בשר ויש להוסיף לו 3% גליצרין ששומר על כושר המשיכה עד 5 ימים לכמות של 150 גרם. לאחר כיממה יש להטביע את הכלוב לחבית מים במשך כרבע שעה. שיטה נוספת היא מלכוד פיתיון בשרי מורעל- בשיטה זאת אין צורך באיתור הקן מכוון שהצרעות העמלות מעבירות את המזון המורעל אל הקן וכך יקטלו מן הרעל גם הרימות גם העמלות וכמובן גם במלכה, שיטה זאת מותרת לבעלי אישור מיוחד בלבד.

אין להשאיר פיתיון זה ללא השגחה.


02Apr
04Apr
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.