נמלת האש הקטנה


04 Apr
04Apr

מי זאת נמלת האש הקטנה?

נמלת האש הקטנה מופיעה ברשימת מאה המינים הפולשים הבעייתיים ביותר בעולם של האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע. צבען של הנמלים הוא אדום-כתום וגודלן כמילימטר. את נמלת האש הקטנה ניתן למצוא מחוץ לבית: בגינות, מדשאות, בריכות ועל גבי עצים. הנמלים נכנסות לבתים בעיקר בקיץ בחיפוש אחר לחות ומזון. בקיץ הן חודרות לבתים, בחיפוש אחר מזון ומים

עקיצת בני אדם מתרחשת פעמים רבות כאשר הנמלים נלכדות בין עור הגוף לבגדים. עקיצת הנמלה כואבת מאוד ויוצרת מעין כוויה על העור למשך כמה שעות עד ימים. אצל חלק מהאנשים יכולה להתפתח תגובה אלרגית חריפה.

בנוסף לפגיעה באדם הנמלה עלולה לפגוע בחיות בית, חיות משק, בחיות בר, בגידולים חקלאים, בגינון ובמגוון הביולוגי. שעות פעילותה- כל היום, היא אוכלת כל. הנמלים בעלי גלגול מלא, אורך מחזור החיים נמשך כחודשיים.

מקור הנמלה ודרכי התפשטותה-

מקורה של נמלת האש הקטנה הוא דרום אמריקה. הגורם להתפשטות הנמלה בעולם הוא הסחר בעצים שבהם נמצאים קנים של הנמלים. בארץ מתפשטת הנמלה באמצעות שבבי עץ לחיפוי, גזרי עץ להסקה, גזם עצים, עציצים, אדמה וכד', המועברים ממקום למקום.

סכנות- 

  • עקיצות- עקיצתה של נמלת האש כואבת מאד ועלולה לגרום לכוויה שנמשכת עד שעות וימים בודדים. במקרה של עקיצה יש למרוח משחה ולחטא עם חומר חיטוי בסיסי.
  • פגיעה בחקלאות- הנמלה מטפחת כנימות מזיקות בצמחים ולפגיעה בהפצת זרעים.
  • פגיעה באקלים הביולוגי- הנמלה פוגעת בנמלים אחרות שחשובות לאקלים הביולוגי ובחרקים אחרים ובנוסף יכולה לגרום לעיוורון בחיות בית מעקיצתה.
  • הנמלים נמצאות בדר"כ בחצרות הבתים, אבל בקיץ הן חודרות לבתים בחיפוש אחר לחות וקרירות.

מה עושים במקרה של עקיצה?

ניתן לשכך את הכאב ותחושת הצריבה באמצעות מריחת משחה וקירור המקום. חיטוי מקום העקיצה ימנע זיהום אפשרי.

במקרה של חשד לתגובה חריפה כתוצאה מעקיצת נמלת האש הקטנה יש לפנות מיידית למרכז הרפואי הקרוב.

בכל מקרה של חשד להימצאות נמלת האש הקטנה חשוב להודיע למוקד הסביבה בטלפון:
*6911.

Ipm

איתור וניטור- פיזור פתיונות- תוקעים מקלות עם חמאת בוטנים בדשא וכך ניתן לראות תנועת נמלים.

חיפוש אקטיבי- בבתי הגידול האופיינים כגון סדקים באדמה ובמבנים, תחת עלים, עצים וכו'..

מניעה- סניטציה וניקיון משאריות מזון ומים ולחות. אטימת סדקים וחריצים בקירות. ניקוי חצרות מגזם, צמחייה, סילוק אבנים, גזעי עץ וכדומה.

הדברה- המטרה של ההדברה לחסל את המלכה. מחוץ לבית נשתמש בפיתיון גרגירי רעיל שנקרא "גרנולר" ונפזר במקום הימצאו של הקן ובסביבתו במידה ולא מצאנו. בתוך הבית הדברה עם ג'לים במקום שממנו יוצאים הנמלים ובסביבה.

02Apr
04Apr
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.