יתושים


04 Apr
04Apr

היתושים- היתושים בעלי גלגול מלא, משך זמן מחזור החיים מביצה לבוגר כ-10 ימים בתנאים אופטימלים. הדרגות הצעירות של היתושים נמצאות במים, בעוד שהבוגרים חיים מחוץ למים. היתושים הבוגרים משיגים את הסוכרים הדרושים לקיומם ממציצת נוזלי צמחים, פרות וסוכרים. נקבות היתושים עוקצות פונדקאים בעלי דם חם, כולל בני אדם, כדי להשיג חלבון הדרוש להתפתחות הביצים. עקיצות היתושים מטרידות ומגרדות, ועלולות להעביר גורמי מחלה.
מקורות מים הם מקור דגירה פוטנציאלי לזחלי יתושים, המתפתחים במים עומדים או שזורמים לאט. הרכב מיני היתושים וצפיפות האוכלוסיות תלויים באזור הגיאוגרפי ובתכונות בית הגידול כגון הרכב המים, קצב הזרימה, הצומח והחי, הטמפרטורה וכדומה. סוגי היתושים הנפוצים בארץ הם- קולקס, אנופלס ויתוש האדס המכונה גם הטיגריס האסייתי.

ביצים - כל סוגי היתושים מטילים כ100-150 ביצים. יתושת הקולקס מטילה את הביצים בצורת רפסודה, הביצים צפים על פני המים. יתושת האנופלס מטילה את הביצים אחת אחת על המים צפות. יתושת הטיגריס האסייני מטילה גם כן אחת אחת אך הביצים שוקעות ומסוגלות לשרוד תקופות יובש.    

זחלים- הזחלים עוברים במהלך התפתחותם ארבעה שלבים, המעבר מדרגה לדרגה מתרחש כאשר הזחל משיל את כסות הגוף הישנה ומחליף אותה בחדשה (תהליך הנשל). היתושים חיים במים, המים צריכים להיות עומדים או זורמים לאט. ניזונים מיצורים מיקרוסקופיים במים וחלקיקי חומר אורגני. הם בעלי יכולת תנועה באמצעות תנועה צדדית של הבטן ונושמים חמצן אטמוספרי. זחלי הקולקס והטיגריס האסייתי נושמים באמצעות סיפון (מן שנורקל) ואילו זחלי האנופלס נושמים ללא סיפון ונאלצים להיצמד עם כל גופו לקו המים על מנת לנשום חמצן. הזחלים נראים כמו דגים במים. זחלי הקולקס ואדס יכולים להתפתח גם במים מזוהמים בחומר אורגני לעומת זאת זחלי האנופלס מוגבלים למים נקיים בלבד. זחלי האדס יכולים לחיות גם במים מליחים.

גלמים- הגולם נמצא גם כן במים, ואינו ניזון. הם נעים באמצעות שרירי בטן מפותחים. הגולם נושם אוויר אטמוספרי בעזרת פתחי נשימה קדמיים, בועת אוויר שומרת על כושר ציפה ואיזון. כאשר הבוגר מוכן בתוך הגולם, החרק צף על פני המים, בולע אוויר באמצעות העלאת הלחץ הפנימי, בוקע את הכיסוי הקוטיקולרי והבוגר יוצא אל מחוץ למים. כדי שיתוש יצליח לעבור מחיים במים לחיים ביבשה הוא זקוק למים שקטים וקרבה לצמחייה ליבוש הכנפיים.

הבוגרים- הבוגרים בעלי מבנה גוף כנפיים ורגלים מאורכים, גודלם כ-4 מ"מ. ניזונים באמצעות חדש מציצה ארוך. לנקבות החדש מותאם לדקירה ומציצה. לזכרים החדק מותאם למציצה בלבד(צוף, פרחים) הזכרים אינם מתרחקים ממקור המים. הזכר והנקבה כמעט באותו גודל רק שהנקבה מעט גדולה יותר. רק הנקבות מוצצות דם. איתור הפונדקאי ע"י פחמן דו חמצני, חום וריחות גוף וע"י תזוזה. מזון- הבוגרים ניזונים מצוף, דבש, פרות וסוכרים. טמפרטורה מיטבית- 30-35 מעלות. שעות פעילות- קולקס ואנופלס בלילה. הטיגריס האסייתי ביום. יתושי קולקס עומדים כאשר הם מקבילים למשטח שעליו הם ניצבים, ויתושי אנופלס ניצבים בזווית חדה כלפי המשטח. במבט מקרוב אפשר להבחין בין הזכר והנקבה על פי מבנה המחושים - לזכר מחושים בעלי זיפים ארוכים ולנקבה מחושים בעלי זיפים מועטים וקצרים.

מחלות-

אנופלס יכול להעביר את מחלת המלריה. קולקס עלול להעביר את קדחת מערב הנילוס. יתוש הטיגריס האסייתי יכול להעביר את מחלות הדנגי, זיקה וציקונגוניה.

Ipm-

איתור- איתור מקורות מים ומיפוי.  

ניטור- במקווי מים קטנים, פשוט הסתכלות מקרוב לאיתור זחלים/גלמים/ביצים. במקווי מים גדולים הכנסת מצקת לתוך המים, במידה ויש מעל 5 גלמים/זחלים המפגע גדול.

מניעה-

במקווי מים גדולים-

הסדרת דרכי גישה לאורך הערוץ.

מניעת הזרמה של שפכים לנחלים והסדרתם.

הוצאת צמחייה מתוך מקווי המים.

הסברה לתושבים.

מניעה בבתים- התקנת רשתות צפופות, כיסוי בכילות לתינוקות, מריחת דוחי יתושים,  תכשירי נידוף דוחי יתושים בתוך הבית וסלילי בעירה ולפידים מחוץ לבית, מרחיקים את היתושים מהסביבה בה הם מופעלים.

הפעלת מאווררים ומזגנים, לבוש ארוך מחוץ לבית.  ניקוז גגות, מקלטים ומי מזגנים. ייבוש מקורות מים עומדים, דליים וחביות, ניקוז שלוליות, מניעת דליפות, כיסוי מכלי מים, איטום מערכת ביוב וייבוש מים.

הדברה- בבתים יש להתקין חרקנים וקטלנים ומדבקות דבק צהובות. ניתן לרס גם את תרסיס האנטיפליי הנמכר דרך אתרינו. תכשיר זה קוטל ביעילות את היתושים הבוגרים ומפחית משמעותית את הנגיעות.

במקווי מים- שימוש בשיטת אגור ושטוף יצירת גלים, ייבוש תקופתי.

במים מזוהמים נשתמש בMLO (שמן 10). במים נקיים נשתמש בדגי גמבוזיה ודגי נבית. (במידה ואין חיות נוספות העלולות להיטרף על ידם). שימוש בBTI רעלן קיבה לקטילת זחלי יתוש, שימוש בIGR מווסת גדילת חרקים ולבסוף אם הכל לא עוזר נשתמש בפירטרואידים. חשוב מאד לבצע ניטור 24 שעות לאחר ביצוע פעולות המניעה וההדברה כדי לראות אם הפעולות הללו עבדו.

02Apr
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.